Przyszłość w chmurach

Czyli czym jest i czy można zaufać chmurze obliczeniowej?

Rozwój technologii IT jest nieunikniony i coraz bardziej dynamiczny. To, co jeszcze niedawno wydawało się nam niemożliwe, wymyślone przez twórców filmów i autorów książek s-fi dziś, jest rzeczywistością. Właśnie tak jest z systemami chmurowymi. Mimo, iż są one niewiele młodsze od samych komputerów, używać ich zaczęto zaledwie dekadę temu i w mniemaniu zwykłych użytkowników ciągle wydają się czymś nowym.

Jak najprościej zdefiniować chmurę obliczeniową? Można ująć ją jako internetowe usługi z zakresu serwerów, bazy danych, sieci, magazynu, oprogramowania itd. Współczesny użytkownik korzysta z chmury obliczeniowej znacznie częściej niż mu się wydaje. Wszystkie działania w sieci, takie jak korzystanie online z poczty, oglądanie filmów, granie w gry – z dużym prawdopodobieństwem wykonywane są dzięki chmurze obliczeniowej.

Korzyści finansowe

Chcąc obliczyć opłacalność przechowywania danych w chmurze, koszty jej utrzymania warto porównać z kosztami, jakie są ponoszone przez przedsiębiorstwo na sprzęt i oprogramowanie lokalnych centrów danych (serwerów), koszty zużywanego prądu i zasobów ludzkich, potrzebnych do zarządzania infrastrukturą IT. Różnica kwot szybko pokaże, dlaczego warto inwestować w chmurę. Poza tym, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa zapotrzebowanie na zasoby IT wzrasta. W lokalnym modelu przechowywania danych wymaga to rozwoju całej infrastruktury, powiększenia miejsca na przechowywanie serwerów, zatrudnienia specjalistów IT. Potrzeba na to czasu, organizacji i pieniędzy. W przypadku chmury skalowanie zajmuje kilka chwil – zasoby są nieograniczone, a koszty ponosi się tylko za ich faktycznie wykorzystanie.

Bezpieczeństwo i szybkość

Bezpieczeństwo danych jest jednym z częściej podnoszonych tematów gdy rozmawiamy o chmurze. Pytamy gdzie są nasze dane i kto ma do nich dostęp? Odpowiadamy jak to wygląda w Microsoft:

  • Gdzie są moje dane?
    • Dane są przechowywane jednocześnie w kilku centrach danych (redundancja geograficzna). Dzięki temu możemy pracować bez przerw nawet jeżeli jedno centrum danych będzie miało problemy, gdyż w takim przypadku drugie przejmie jego rolę
    • Centra danych są budowane w oparciu o najnowsze technologie i stale modernizowane. Mają stały monitoring i ochronę.
  • Kto ma dostęp do danych?
    • Wszyscy pracownicy centrów danych i obsługi są weryfikowani przed zatrudnieniem oraz wyrywkowo w trakcie pracy.
    • Poziomy uprawnień są zbudowane tak, aby nikt nie miał pełnego dostępu do wszystkich danych: pracownicy centrów danych mający fizyczny dostęp do serwerów nie wiedzą czyje dane są na serwerach. Same dane są zaszyfrowane.

Warto też zastanowić się nad tym jak bardzo bezpieczne są dane, które przechowujemy u siebie. Czy są w naszej serwerowni, czy może naszym serwerem jest komputer pod biurkiem? Kto ma do nich dostęp? Czy mamy zabezpieczenia przeciwpożarowe? Gdzie są przechowywane kopie zapasowe? Czy mamy kopie zapasowe?

Czy chmura jest dla mnie?

Chciałbyś swoje biuro mieć zawsze i wszędzie przy sobie? We współczesnych czasach możliwe jest to jedynie dzięki chmurze. Z roku na rok coraz więcej polskich przedsiębiorstw korzysta z rozwiązań chmurowych. Jest to praktycznie nieuniknione i wynika z rozwoju rozwiązań IT. Ale nie tylko. Chmura obliczeniowa to przede wszystkim optymalizacja kosztów i nakładów pracy, czyli podstawowych czynników warunkujących sukces finansowy Twojego przedsiębiorstwa.