Microsoft Teams a Skype dla Firm – czym się różnią?

Skuteczna współpraca jest podstawą silnego zespołu. W dzisiejszych czasach jest ona znacznie łatwiejsza dzięki wielu narzędziom zwiększającym wydajność, które pomagają pozostać w kontakcie z członkami zespołu i szybko wykonać pracę. Dwóch największych rywali na tym rynku pochodzi od Microsoftu – Skype dla Firm i Teams. W niniejszym artykule postaramy się przeanalizować różnice między nimi i pomóc w podjęciu decyzji, która z nich jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego zespołu.

Skype dla Firm

Skype dla Firm to usługa, która działa w chmurze i ma na celu wspomaganie profesjonalistów w wykonywaniu ich pracy w biurach i domach za pośrednictwem przesyłania krótkich ekspresowych wiadomości, połączeń głosowych i wideokonferencji.

Skype dla Firm nie tylko obejmuje wszystkie możliwości tradycyjnego Skype, ale też wykracza poza jego funkcje umożliwiając m.in.:

· Wideokonferencje, które mogą obsługiwać do 250 osób,

· Nagrywanie rozmów wideo i audio,

· Dostęp do ekranu i komputera.

Mimo to jest to narzędzie dosyć proste, nienaszpikowane różnymi funkcjonalnościami, nie zintegrowane z innymi usługami. Jego głównym zadaniem pozostaje komunikacja i już po samym interfejsie widzimy, że właśnie o to w nim chodzi.

Microsoft Teams

Tworząc Teams Microsoft bardzo chciał wejść na rynek kompleksowych narzędzi do ekspresowej wymiany wiadomości, informacji i dokumentów. W ten sposób powstała aplikacja oparta na chmurze, która łączy funkcje komunikatora i Office 365 w jedną platformę. Ponad to, może ona zintegrować ponad 150 aplikacji od innych dostawców.

Żeby wypromować Teams Microsoft oferuje aplikację subskrybentom usługi Office 365 bez dodatkowych opłat. Najtańsza subskrypcja Office 365 kosztuje obecnie 4,2 EUR miesięcznie, więc Teams jest zdecydowanie tańszy niż jego alternatywy. A płacąc niespełna 5 EUR użytkownik zyskuje dodatkowo m.in. 1 TB przestrzeni dyskowej w usłudze OneDrive, hosting poczty e-mail ze skrzynką pocztową o rozmiarze 50 GB i internetowe wersje aplikacji takich jak Word, Excel, PowerPoint.

Microsoft Teams to nie tylko zwykły komunikator. To centrum pracy zespołowej, zapewniające możliwość współpracy i dzielenia się informacjami za pośrednictwem wspólnej przestrzeni. Umożliwia korzystanie z takich funkcji, jak współpraca nad dokumentami, komunikator jeden na jeden, komunikator zespołowy i wiele innych. Jest on w pełni zintegrowany z wieloma innymi usługami Office 365 i usługami firm trzecich (np. Asana, Trello) przez co staje się swoistym centrum dowodzenia w pracy biurowej.

Teams czy Skype – kto zostanie ostatecznym graczem?

Wraz z wprowadzeniem Teams okazało się, że Skype dla Firm ostatecznie straci pierwotne łaski. Microsoft już zapowiada , że w ciągu najbliższych kilku lat poprosi firmy o przejście ze Skype dla Firm na Microsoft Teams, choć nie przewiduje jeszcze ścisłego terminu.

Ponieważ aplikacja Teams zawiera wszystkie funkcje oferowane przez Skype dla Firm, z logicznego punktu widzenia nie ma powodu, by wybierać korzystanie ze Skype dla Firm zamiast Teams. Microsoft jasno określił, że chce stworzyć pojedynczą platformę, która połączy w sobie wszystkie wspólne wymagania dla pracujących profesjonalistów. Teams umożliwia ustawianie spotkań, oznaczanie wydarzeń, udostępnianie plików, prowadzenie konferencji wideo i audio, tworzenie grup i wykonywanie wielu innych zadań. Podsumowując, Teams stał się idealną platformą, nad którą Microsoft pieczołowicie pracował – kompletnym pakietem przestrzeni roboczej dla zoptymalizowanej i produktywnej współpracy.